На главную страницу сайта Опыты по химии Химический Юмор. Научный Юмор Опыты по физике    



Форум Химиков - Энтузиастов. Химия и Химики

Эксперименты по Химии - Практическая Химия - Книги по Химии - Физика – Астрономия – Биология – Научный Юмор
Прежде чем отправить свое сообщение - ознакомьтесь с ПРАВИЛАМИ ФОРУМА.
Прежде чем создать новую тему - воспользуйтесь ПОИСКОМ, возможно, аналогичная тема уже есть

All times are UTC [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ] 
Author Message
 Post subject: Як відбілити бджолиний воск?
PostPosted: 05 Apr 2015 15:48 
Offline
Посетитель
Посетитель

Joined: 05 Apr 2015 15:31
Posts: 8
Attachment:
Камчатка. Авачінська сопка.jpg
Камчатка. Авачінська сопка.jpg [ 76.55 KiB | Viewed 17627 times ]
Доброго дня усім!
Я займаюся енкаустикую, тобто малюванням гарячим кольоровим воском на пепері за допомогою праски.
Зіткнулася з проблемою, яка, загалом, є основною причиною, що гальмує розвиток цього виду мистецтва в Україні.
А саме -- відсутністю в магазинах воску білого кольору. Білий колір -- основний інгридієнт палітри. Ми розбавляємо ним інші кольори, добиваючись різноманіття відтінків, їхнього гармонійного поєднання.
Мої експеременти з бджолиним воском (змішування його з білими пігментами на різних основах) бажаного результату не дають.
Дійшла висновку, що, можливо, бджолиний віск можна штучну відбілити хімічним способом?
Підкажіть, будь ласка -- як це можна зробити? Бажано, в домашніх умовах, на кухні.

Моя енкаустика.
Камчатка. Авачинська сопка.


Top
 Profile E-mail  
 
 Post subject: Re: Як відбілити бджолиний воск?
PostPosted: 05 Apr 2015 15:59 
Offline
.
User avatar

Joined: 04 Nov 2009 22:05
Posts: 62193
Location: Моя Батьківщина там, де моя лабораторія
Боюся, що найнадійніший спосіб відбілювання воску не зовсім придатний для домашніх умов - дією хлору
цікавий випадок
Attachment:
1.jpg
1.jpg [ 195 KiB | Viewed 17625 times ]


Описані також інші методи, але вони розраховані на людей, добре знайомих з хімією наприклад:
Quote:
http://beehoney.com.ua/wax_whitening.html

При отбеливании с помощью химических средств используют окислители или восстановители (в кислой и щелочной среде).

К мягким средствам отбеливания относятся:

1. 0,01%-ный бихромат калия в кислой среде (процесс ведут при низких температурах, чтобы не происходило захватывания трёхвалентного хрома и воск не приобрел зелёный цвет), с продолжительностью отбеливания 7 дней;
2. 0,01%-ный раствор перманганата калия (марганцовки) в кислой среде (процесс ведут при температуре около +75 ° С с последующей промывкой разбавленной серной кислотой), с продолжительностью отбеливания 30 минут;
3. 20%-ный щелочной раствор перекиси водорода, не требующий дополнительной очистки воска после отбеливания;
4. Cпиртовой раствор едкого калия (0,6 гр. на 1 кг воска), который добавляют в расплавленный в горячей воде воск и продувают углекислым газом.

При использовании бихромата и перманганата калия (1 и 2) в воске остаётся большое количество солей, которые необходимо удалить либо обработкой воска органическими растворителями, либо подкисленной перекисью водорода. Использование щелочных растворов (3 и 4) позволяет получить воск, пригодный для изготовления вощины даже из старой суши.

К жестким отбеливающим средствам относятся хлор и гипохлориды. Химический состав и свойства воска после отбеливания обычно несколько изменяются: красящие и непредельные соединения, преимущественно олефины, разрушаются; образуются карбоновые и оксикарбоновые кислоты, кетоспирты и перекиси, причем количество их тем больше, чем жестче условия процесса и выше степень отбеливания. В результате отбеливания заметно увеличиваются твердость и хрупкость воска и несколько возрастают его плотность и температура плавления.

При отбеливании воска физическим методом его измельчают ножом в виде мелкой стружки и тонким слоем размещают в хорошо освещенном солнцем месте. Восковую стружку периодически увлажняют и время от времени перемешивают. Белеет воск только на поверхности, поэтому через несколько дней его перетапливают, снова измельчают в виде стружки и вновь выставляют на солнце. Операцию повторяют многократно до получения нужной степени отбеливания.

При комбинированном отбеливании воск вначале подвергают очистке с помощью концентрированных кислот, а затем проводят отбеливание с помощью солнца.

Крім того, я не впевнений, що описанні способи будуть діяти. Крім того, відбілений віск буде відрізнятись за характеристиками від вихідного (більш крихкий й з вищою температурою плавлення).

Як варіант можна пошукати парафін (нафтопродукт) з характеристиками, близькими до природного воску.

_________________
Думайте!


Top
 Profile E-mail  
 
 Post subject: Re: Як відбілити бджолиний воск?
PostPosted: 05 Apr 2015 16:21 
Offline
Посетитель
Посетитель

Joined: 05 Apr 2015 15:31
Posts: 8
Пане Володимире, дякую, що відгукнулися!
Парафін абсолютне не придатний, оскільки крихкий.
Що ж до температури плавління, вона, практично, не важлива, оскільки малюєми ми, енкаустики, гарячою праскою.
Можливо, що задля єластичності після відбілювання хлором, у віск можна додати трошки олії, або щость таке, що дасть змогу зробитийогопластичнішим.
Але головна умова -- щоб він застиг! (Наприклад, масляна пастель висихає довго, тому для енкаустики малопридатна. Хоча ми й використовуємо її як замінник -- нічого іншого ж не маємо!)
Як саме можна відбілити воск за допомогою хлору? Я живу в приатному секторі, можу спробувати це зроюбити надворі.
Яких хлор треба використовувати? Сухий? Чи -- розчин? Це той, що продають у відділах побутової хімії?
Вибачте, я у хімії -- дилетант! (((


Top
 Profile E-mail  
 
 Post subject: Re: Як відбілити бджолиний воск?
PostPosted: 05 Apr 2015 16:23 
Offline
Посетитель
Посетитель

Joined: 05 Apr 2015 15:31
Posts: 8
Volodymyr wrote:

Описані також інші методи, але вони розраховані на людей, добре знайомих з хімією наприклад:
Quote:
http://beehoney.com.ua/wax_whitening.html

При отбеливании с помощью химических средств используют окислители или восстановители (в кислой и щелочной среде).

К мягким средствам отбеливания относятся:

1. 0,01%-ный бихромат калия в кислой среде (процесс ведут при низких температурах, чтобы не происходило захватывания трёхвалентного хрома и воск не приобрел зелёный цвет), с продолжительностью отбеливания 7 дней;
2. 0,01%-ный раствор перманганата калия (марганцовки) в кислой среде (процесс ведут при температуре около +75 ° С с последующей промывкой разбавленной серной кислотой), с продолжительностью отбеливания 30 минут;
3. 20%-ный щелочной раствор перекиси водорода, не требующий дополнительной очистки воска после отбеливания;
4. Cпиртовой раствор едкого калия (0,6 гр. на 1 кг воска), который добавляют в расплавленный в горячей воде воск и продувают углекислым газом.

При использовании бихромата и перманганата калия (1 и 2) в воске остаётся большое количество солей, которые необходимо удалить либо обработкой воска органическими растворителями, либо подкисленной перекисью водорода. Использование щелочных растворов (3 и 4) позволяет получить воск, пригодный для изготовления вощины даже из старой суши.

К жестким отбеливающим средствам относятся хлор и гипохлориды. Химический состав и свойства воска после отбеливания обычно несколько изменяются: красящие и непредельные соединения, преимущественно олефины, разрушаются; образуются карбоновые и оксикарбоновые кислоты, кетоспирты и перекиси, причем количество их тем больше, чем жестче условия процесса и выше степень отбеливания. В результате отбеливания заметно увеличиваются твердость и хрупкость воска и несколько возрастают его плотность и температура плавления.

При отбеливании воска физическим методом его измельчают ножом в виде мелкой стружки и тонким слоем размещают в хорошо освещенном солнцем месте. Восковую стружку периодически увлажняют и время от времени перемешивают. Белеет воск только на поверхности, поэтому через несколько дней его перетапливают, снова измельчают в виде стружки и вновь выставляют на солнце. Операцию повторяют многократно до получения нужной степени отбеливания.

При комбинированном отбеливании воск вначале подвергают очистке с помощью концентрированных кислот, а затем проводят отбеливание с помощью солнца.


Вибачте, а де все це можна придбати?
І скільки часу має минути, щоб відбілювати віск на сонці? Я питала в пасічників, вони про таке не чули.


Top
 Profile E-mail  
 
 Post subject: Re: Як відбілити бджолиний воск?
PostPosted: 05 Apr 2015 16:30 
Offline
Гуру
Гуру
User avatar

Joined: 07 Nov 2014 13:50
Posts: 3099
Location: Киев
А пробовали применить "горный воск" озокерит или его очищенный вариант - церезин (25 грн/кг)
Quote:
Озокерит - минеральный воск, встречающийся в природе в виде залежей. Ему сопутствуют примеси - асфальты и различные смолы. Озокерит состоит из смеси высокомолекулярных предельных углеводородов. Если подвергнуть его специальной обработке, то можно получить церезин- восковидный продукт, представляющий собой очищенный обессмоленный озокерит.
Различные промышленные партии озокерита отличаются по составу и физическим свойствам. Плотность озокерита в пределах 0,85-0,93 г/см3, температура плавления от 50 до 90°С. Примеси придают озокериту цвет от бурого до зеленоватого. Церезин отличается от озокерита светлой окраской (белой или желтой), меньшей клейкостью, большей твердостью. Егo плотность 0,91—0,94 г/см3, температура плавлення 60—85°С. Озокерит и церезин растворяются в бензине, ацетоне, хлороформе, сероуглероде.

Attachment:
img_387[1].jpg
img_387[1].jpg [ 31.04 KiB | Viewed 17614 times ]


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Як відбілити бджолиний воск?
PostPosted: 05 Apr 2015 16:38 
Offline
.
User avatar

Joined: 04 Nov 2009 22:05
Posts: 62193
Location: Моя Батьківщина там, де моя лабораторія
Відбілювання на сонці, судячи з усього, неефективне - воно діє лише з поверхні.

Перманганат калію - раніше продавався в аптеці, тепер - хіба що купити на ринку "з рук". Біхромат калію, перекис водню (30% - не аптечний!), їдкий натр (їдке калі) - можна купити на фірмах, які продають хімічні реактиви.

Я б попробував третій спосіб
Quote:
20%-ный щелочной раствор перекиси водорода

але бажано звернутись за допомогою до хіміка, т.я. потрапляння лугу (щелочь) в очі може призвести до втрати зору. Працювати треба у захисних окулярах та гумових рукавичках.

_________________
Думайте!


Top
 Profile E-mail  
 
 Post subject: Re: Як відбілити бджолиний воск?
PostPosted: 05 Apr 2015 23:05 
Offline
Посетитель
Посетитель

Joined: 05 Apr 2015 15:31
Posts: 8
Volodymyr wrote:
Я б попробував третій спосіб
Quote:
20%-ный щелочной раствор перекиси водорода

але бажано звернутись за допомогою до хіміка, т.я. потрапляння лугу (щелочь) в очі може призвести до втрати зору. Працювати треба у захисних окулярах та гумових рукавичках.


Пане Володимере, а хіба луг із воском може викликати бурхливу хімічну реакцію?
За рахунок чого?
Вона бурхливіша ніж оцту (уксусу) із содою?
До речі, а содою відбілити не можна?

20% -й розчин перекісі водню, ще той, що продають в аптеках?
Якщо ні, то -- де його продають?


Top
 Profile E-mail  
 
 Post subject: Re: Як відбілити бджолиний воск?
PostPosted: 05 Apr 2015 23:08 
Offline
Посетитель
Посетитель

Joined: 05 Apr 2015 15:31
Posts: 8
Volodymyr wrote:
Перманганат калію - раніше продавався в аптеці, тепер - хіба що купити на ринку "з рук". Біхромат калію, перекис водню (30% - не аптечний!), їдкий натр (їдке калі) - можна купити на фірмах, які продають хімічні реактиви.

Чесно -- навіть не уявляю як цим користуватися. Це -- небезпечно? Можуть бути опіки?
До речі, а як же щодо хлору?


Top
 Profile E-mail  
 
 Post subject: Re: Як відбілити бджолиний воск?
PostPosted: 05 Apr 2015 23:18 
Offline
Посетитель
Посетитель

Joined: 05 Apr 2015 15:31
Posts: 8
Zaec wrote:
А пробовали применить "горный воск" озокерит или его очищенный вариант - церезин (25 грн/кг)
Quote:
Озокерит - минеральный воск, встречающийся в природе в виде залежей. Ему сопутствуют примеси - асфальты и различные смолы. Озокерит состоит из смеси высокомолекулярных предельных углеводородов. Если подвергнуть его специальной обработке, то можно получить церезин- восковидный продукт, представляющий собой очищенный обессмоленный озокерит.
Различные промышленные партии озокерита отличаются по составу и физическим свойствам. Плотность озокерита в пределах 0,85-0,93 г/см3, температура плавления от 50 до 90°С. Примеси придают озокериту цвет от бурого до зеленоватого. Церезин отличается от озокерита светлой окраской (белой или желтой), меньшей клейкостью, большей твердостью. Егo плотность 0,91—0,94 г/см3, температура плавлення 60—85°С. Озокерит и церезин растворяются в бензине, ацетоне, хлороформе, сероуглероде.


Пане, Zaec, чесно, я не чула, щоб це використувували для енкаустики.
1. Де його купити?
2. Де його взяти на пробу?
3. Наскільки безпечно вдихати його пари?

Енкаустика сама по собі вважається не надто корисним для здоров*я мистецтвом. Треба бути великим ентузіастом і мати спеціально обладнані витяжкою кімнати, де можна цим займатися. Здебільшого художниці-аматори працюють на кухні, увімкнувши витяжку.
Я ж -- у кімнаті, де відкриваю кватирки.
Бджолиний віск не має канцерогенних домішок. Тому він, сам по собі безпечний. Загрозу можуть становити лише пігменти, додані для кольору. (Власне, тому я й хочу -- заради безпеки -- на основі білого воску робити безпечні фарби.)

Що ж до гірського воску, неочищений він має неприємний запах. Мені колись робили прогрівання тією смолою. Хто може стверджувати, що його пари цілком безпечні, якщо дихати ними щодня по кілька годин?
Це -- важливе питання.

І ще -- віск має бути сніжно-білий. Жовтий аж ніяк не годиться.
Я сьогодні спробувала додати до жовтого воску білу аптечну глину. Вони змішалися, але віск все одно не білий. Ним можна розбавляти густоту фарб, але не освітляти відтінки кольорів.


Last edited by Viktoriia on 05 Apr 2015 23:25, edited 1 time in total.

Top
 Profile E-mail  
 
 Post subject: Re: Як відбілити бджолиний воск?
PostPosted: 05 Apr 2015 23:20 
Offline
Посетитель
Посетитель

Joined: 05 Apr 2015 15:31
Posts: 8
Пане Володимире, так все таки, 20%-й чи 30% -й перекис водню слід використовувати?

Припустимо, я його купляю
В яких пропорціях змішувати?
Скільки тримати?
Як припинити реакцію?
Чи буде безпечно потім ним користуватися?


Top
 Profile E-mail  
 
 Post subject: Re: Як відбілити бджолиний воск?
PostPosted: 05 Apr 2015 23:41 
Offline
Модератор
Модератор
User avatar

Joined: 17 Nov 2009 04:45
Posts: 12792
Location: г. Волгоград
Замість сонця можна використовувати ультрафіолетове світло від кварцової лампи.
Volodymyr wrote:
Відбілювання на сонці, судячи з усього, неефективне - воно діє лише з поверхні.

Для цього злитки воску, як тільки поверхня відбілитися, подрібнюють і періодично перемішують. Потім коли відбілювання завершитися, переплавляють назад в злитки і зберігають. При необхідності підфарбовують необхідним барвником.
Працювати з кварцовою лампою тільки в сонцезахисних окулярах і не піддавати відкриті ділянки тіла тривалому впливу жорсткого ультрафіолету.
Це на жаль єдиний не хімічний спосіб відбілювання.
=======
На американському форумі бджолярів стверджують, що відбілити може навіть лампа денного світла (потужна) - high-energy full spectrum lamp. Щоб віск не подрібнювати наливають шар на лист товщиною 1/4 дюйма (6 мм) і залишають на тиждень. Найбезпечніший для домашнього застосування хімічний спосіб - 30% H2О2 придатний тільки для малих масштабів. Якщо вибілювати доводиться кілограмами, то такий спосіб вийде дорогим.

_________________
Accidit in puncto quod non speratur in anno


Top
 Profile E-mail  
 
 Post subject: Re: Як відбілити бджолиний воск?
PostPosted: 06 Apr 2015 09:39 
Offline
Гуру
Гуру
User avatar

Joined: 07 Nov 2014 13:50
Posts: 3099
Location: Киев
Viktoriia wrote:
1. Де його купити?
2. Де його взяти на пробу?
3. Наскільки безпечно вдихати його пари?

1. Список компаний-продавцов можно посмотреть здесь, только спрашивать у них нужно очищенную/отбеленную форму церезина (возможно и отбеленный воск у них есть?!)
2. С этим сложнее, но думаю в магазинах "всё для самодельной косметики" он есть. Если кто из знакомых увлекается изготовлением всяких кремов и мыл, то он знает.
3. Очищенный церезин абсолютно безвреден, например, его используют в фармацевтике для покрытия таблеток которые растворяются только в кишечнике. Если он у вас будет кипеть, то его вредность будет не выше обычного пчелиного воска.

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0 ... 0%B8%D0%BD


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Як відбілити бджолиний воск?
PostPosted: 06 Apr 2015 10:02 
Offline
.
User avatar

Joined: 04 Nov 2009 22:05
Posts: 62193
Location: Моя Батьківщина там, де моя лабораторія
Луг (рос. - "щелочь") не дасть бурхливої реакції з воском, але сам по собі він не дасть і відбілювання. Сода не підходить.

Про хлор забудьте (можна попробувати залити подрібнений віск препаратом "Білизна" на добу - можливо допоможе, можливо - ні)

Потрібен саме перекис водню з добавкою лугу (гідроксид натрію, або гідроксид калію).

(Думаю, що лугу слід брати 1-2% за масою від маси розчину перекису водню, причому луг треба попередньо розчинити у воді, а лише потім доставляти до розчину пероксиду) .

Пероксид водню - 20% розчин (продається 30%-й, до нього добавити третину води, краще - дистильованої).

Бурхлива реакція можлива у наслідок розкладу лужного розчину пероксиду - він не стійкий.

Які співвідношення? - Щоб розчин покрив стружку воску.

Який час? - Дивіться візуально. Якщо ефект буде - ви побачите. Якщо ні - витримайте добу-дві. На жаль наперед неможливо сказати, чи буде позитивний результат.

Припинити реакцію - злити розчин з воску, промити водою.

Після хорошої промивки від лугу таким воском користуватись безпечно.

В аптеках продають 3% перекис водню - він не підходить. 30% перекис водню (він же - "пергідроль"), а також гідроксид натрію продають на фірмах, які реалізують хімічні реактиви (можна також пошукати через знайомих у лабораторії чи у лікарні).
______________

У будь-якому разі, спочатку пробуйте на невеликих кількостях воску - декілька грамів, і тільки якщо результат буде задовільним - беріть потрібні кількості.

Якщо результат незадовільний - пробуйте інший спосіб (також на невеликих кількостях).

_________________
Думайте!


Top
 Profile E-mail  
 
 Post subject: Re: Як відбілити бджолиний воск?
PostPosted: 07 Apr 2015 11:26 
Offline
Посетитель
Посетитель

Joined: 05 Apr 2015 15:31
Posts: 8
Панове, усім дякую за поради.
На вихідних спробую ними скористатися.
До зустрічі. )))


Top
 Profile E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ] 

All times are UTC [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

[Сообщить об ошибке, испорченном вложении, битой ссылке]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group